Spanie w samochodzie – co będzie potrzebne?

Spanie w samochodzie

Podróżowanie i spędzanie nocy w samochodzie jest sposobem na tanie wakacje. Taka przygoda może być bardzo ekscytująca. Każdego dnia można przeżywać nowe przygody, obserwować różnorodną naturę i poznawać tereny. Żeby noc w aucie była przyjemna, należy się odpowiednio przygotować.

Jakie auto wybrać do spania w samochodzie?

Duże znaczenie ma samochód, który posiadamy. Ważne jest, aby auto było dość duże i rozkładały się w nim siedzenia na płasko. Najlepsze będą długie samochody, np. kombi, suv lub sedan. Aby spanie w kombi było komfortowe, wystarczy rozłożyć tylną kanapę, oraz przesunąć przednie siedzenia do przodu. Dzięki temu, stworzymy przestrzeń, w której swobodnie zmieści się materac turystyczny (https://www.ceneo.pl/Materace_turystyczne) dla dwóch dorosłych osób.

Ważna jest także wysokość samochodu. Dobrze by było, móc chociaż w nim usiąść. Umożliwi to swobodny wypoczynek, zwłaszcza dla osób mających tendencje do machania i podnoszenia rąk przez sen. Jeśli przestrzeń w aucie jest mniejsza, warto sprawdzić przez 1-2 noce, czy to rozwiązanie jest dobre dla nas.

Jak spać w samochodzie?

Konieczne są odpowiednie akcesoria do spania w samochodzie. Może to być dopasowany do wymiarów auta materac lub śpiwory. Wybierając się na wycieczkę w chłodne miesiące dobrym rozwiązaniem będą śpiwory puchowe, gwarantujące wysoki komfort cieplny, dobrą izolację oraz blokowanie zimnego powietrza. Na rynku dostępne są różne rodzaje materacy turystycznych do samochodu, o różnych wymiarach i twardościach.

Jak wybrać właściwe miejsce postoju?

Spanie w samochodzie nie jest niczym nielegalnym, jednak wybrane miejsce musi być odpowiednie. Z reguły, można spać w aucie wszędzie tam, gdzie można parkować. Należy jednak zwrócić uwagę, czy nie ma odrębnych regulaminów określających zasady korzystania z parkingu. Z szczególności dotyczy to parkingów leśnych.

Miejsce należy wybierać mądrze, zwracając uwagę czy jest bezpieczne. Zaparkowany samochód powinien być odsłonięty od drogi, aby w razie kolizji inne auto w nie nie uderzyło. Miejsca należy wybierać za dnia, aby dobrze zapoznać się z otaczającym je terenem i możliwymi zagrożeniami. Warto też wybrać miejsce niewidoczne, aby nie kusić losu. Bezpieczniej jest, gdy nikt nie wie, gdzie parkujemy, i że będziemy spać w samochodzie.

Jak odpowiednio zabezpieczyć miejsce parkowania?

Niezależnie od temperatury na zewnątrz, małe uchylenie szyb na noc jest konieczne, aby zapewnić dostęp świeżego powietrza. Problem pojawia się, gdy zaczyna padać deszcz. Co zrobić, by nie napadało do pojazdu? Trzeba użyć tzw. owiewek, działających jak mały daszek, i zabezpieczający szczelinę przez deszczem.

Spotykając się z naturą niestety spotykamy też, mniej lubiane przez nas stworzenia. Komary, muchy, ćmy i inne mogą zepsuć każdy wyjazd. Dlatego warto zamontować w oknach/drzwiach moskitiery samochodowe chroniące przed nieproszonymi gośćmi oraz użyć środków odstraszających owady.

Parkując samochód, warto starać się wybrać takie miejsce, w którym samochód nie nagrzeję się zbyt szybko od porannego słońca. Najlepiej schować się pod drzewami, krzakami lub budynkiem. Na przednią szybę należy położyć osłonę przeciwsłoneczną.

Inne cenne uwagi

Na dłuższy wyjazd konieczne jest zabranie podstawowych leków, ponieważ nigdy nie wiadomo, co może okazać się potrzebne. Konieczne jest ich odpowiednie zabezpieczenie, należy spakować je do torby termicznej i schować pod siedzeniami. Powietrze jest tam najchłodniejsze, przez co jest największa szansa, że leki nie stracą swoich funkcji leczniczych.

Warto też zabrać ze sobą rezerwowe śpiwory oraz odpowiednie rzeczy do siedzenia i gotowania. Znacznie milej jest obserwować zachód słońca siedząc na rozkładanym fotelu niż na mokrych kamieniach. Na biwakach można oczywiście jeść w restauracjach, ale czemu nie spróbować prawdziwego życia w naturze. Jeśli zabierzemy ze sobą przenośną kuchenkę gazową, garnki i inne akcesoria bez problemu przygotujemy posiłek na łonie natury.

Kąpiel w rzece lub jeziorze jest bardzo kusząca. Trzeba jednak przestrzegać jednej zasady, a mianowicie nigdy używać kosmetyków do takiej kąpieli. Jeśli konieczne jest umycie się szamponem lub mydłem, należy to zrobić z daleka od wody. Jest to niezwykle ważne, ponieważ kosmetyki mają wpływ na napięcie powierzchniowe wody. Spłukanie mydlin w wodzie, może spowodować, że owady żyjące na powierzchni zaczną się topić.

Korzystając z uroków przyrody trzeba ją szanować. Koniecznie zabierajmy wszystkie śmieci ze sobą. Jeśli daliśmy radę przynieś całe produkty, bez problemu poradzimy sobie z zabraniem pustych opakowań po nich. Jeśli w lesie nie ma kosza na śmieci lub jest już pełny zabierzmy śmieci do domu. Hałas również jest negatywnym zjawiskiem. Szanujmy innych biwakowiczów ale również zwierzęta, które wystraszone hałasem mogą uciec i porzucić swoje tereny.