Co to jest orteza? Kiedy użyć stabilizator?

Co to jest orteza? Kiedy użyć stabilizator?

Orteza to rodzaj produktu medycznego, który stosuje się w celu unieruchomienia stawu. Znana jest również jako stabilizator, ale często i błędnie jest mylona z opaską usztywniającą. Różnica między ortezą, a opaską jest taka, że tę pierwszą zaleca lekarz specjalista w celu aktywnej rehabilitacji uszkodzonego stawu, a tę drugą można stosować samodzielnie bez konieczności konsultacji medycznej. Ponadto ortezy są masywniejsze i mają na celu stabilizację i usztywnienie stawu, są też stosowane jako zamiennik gipsu w sytuacji gdy taka zamiana jest możliwa. Stabilizator rzadko stosuje się jako profilaktyka kontuzji, a częściej jako zapobieganie przed kolejną kontuzją w tym samym miejscu.

Orteza do usztywnienia

Bez względu na rodzaj doznanej kontuzji, orteza zasadniczo powinna być zalecona przez lekarza np. ortopedę, chirurga lub rehabilitanta. Wówczas wytyczne co do stosowania takiej ortezy określa lekarz i uzależnia to od potrzeb indywidualnych pacjenta. Zdarza się, że może zaistnieć konieczność ciągłego korzystania z ortezy, ale zazwyczaj powinny one być ściągane na noc, a zakładane w ciągu dnia, gdy unieruchamiane w ten sposób stawy są aktywne.

W zależności od potrzeb można stosować wiele rodzajów ortez. Warto pamiętać, że zakupu ortezy można dokonać w sklepie medycznym. Co ważne, niemal wszystkie ortezy wykonane są w podobny sposób. Różnią się wykończeniem estetycznym i oczywiście wyglądem, różnicowanym ze względu na dedykowane użycie.

Kiedy założyć stabilizator na nadgarstek?

Usztywnienie nadgarstka stabilizatorem może być koniecznie wówczas, kiedy dojdzie do skręcenia, zwichnięcia czy pęknięcia kości nadgarstka, ale nie jest to reguła. Stabilizator nadgarstka stosowany może być w sytuacji, gdy dojdzie do nadwyrężenia stawu lub naciągnięcia ścięgien nadgarstka. Nie poleca się stosowania stabilizatora samodzielnie. W sytuacji gdy nadgarstek uległ przeciążeniu i ból jest odczuwalny, a czasem nawet uciążliwy można stosować opaski usztywniające na nadgarstek.

Opaski usztywniające na nadgarstek stosowane są głównie w sytuacji gdy dojdzie do zwichnięcia, nadwyrężenia lub przeciążenia stawu nadgarstka. Można je stosować samodzielnie, jednak gdy ból nie mija lub się nasila konieczna będzie wizyta u lekarza specjalisty. Takie opaski są mniej masywne niż stabilizator na nadgarstek i najczęściej stosują je osoby z chorobami reumatycznymi, zapaleniem nadgarstka, a także gdy staw ulegnie stłuczeniu.

Kiedy stosować stabilizator na kostkę?

To, kiedy stosować stabilizator na kostkę, powinno być każdorazowo skonsultowane z lekarzem specjalistą. Pomimo tego, że orteza na skręconą kostkę jest stosowana jako zamiennik gipsu, to nie w każdej sytuacji takie działanie jest dozwolone. Co do zasady stabilizator na kostkę może być stosowany przy skręceniu, ale wyłącznie w uzasadnionych medycznie przypadkach.

Prócz stosowania ortezy na skręconą kostkę, można również użyć stabilizatora w sytuacji gdy kostka ulegnie stłuczeniu, nadwyrężeniu lub lekkiemu zwichnięciu. Niemniej należy bezwzględnie mieć na uwadze, że stosowany samodzielnie stabilizator na kostkę może powodować pogorszenie, a w skrajnych przypadkach zdeformowanie i uszkodzenie stawu.

Stabilizator na kostkę jest zalecany przez specjalistów, gdy dojdzie do skręcenia I, a czasem II stopnia, a także przy stłuczeniach, zwichnięciach i nadwyrężeniach kostki, w celu aktywnej rehabilitacji uszkodzonego stawu. W nielicznych przypadkach stosowano również stabilizator na kostkę w sytuacji pęknięcia kości.

Stabilizator na kolano – kiedy stosować?

Kiedy można użyć dedykowany stabilizator na kolano, kiedy stosować gips, a kiedy opaskę usztywniającą decyduje lekarz np. chirurg lub fizjoterapeuta. Orteza na kolano jest masywnym sprzętem medycznym, którego samowolne użycie może prowadzić do powstania zwyrodnień w obrębie stawu kolanowego. Orteza na kolano pełni ważną rolę w procesie aktywnej rehabilitacji, ale stosowany jest również jako stabilizator kolana przy zwyrodnieniu.

Stabilizator na kolano stosowany jest zazwyczaj po kontuzji kolana, ale nie wyklucza się konieczności stosowania ortezy na kolano po przebytej operacji. Z uwagi na to, że stabilizator na kolano usztywnia staw kolanowy, zapobiega tym samym ponownej kontuzji. Z kolei funkcja stabilizująca, pozwala na odciążenie stawu co prowadzi do zmniejszenia obrzęku lub opuchlizny towarzyszącym urazom.

Jako atrakcyjny zamiennik stabilizatora na kolano można stosować opaskę uciskową, która podobnie jak opaski dedykowane na nadgarstki są stosowane przy drobnych urazach, nadwyrężeniach, a także przy bólach reumatycznych.