Dla wielu z nas nocleg pod gołym niebem nie jest codziennością i nie będzie są tego zalety oraz wady. Śpiąc pod namiotem nie mamy dostępu do dużej ilości miejsca, odczuwamy panującą na zewnątrz temperaturę, będąc w środku, oraz nie mając doświadczenia z nocowaniem w namiocie nie każdy z nas wie, co ze sobą zabrać. Z drugiej zaś strony noc spędzona w namiocie niesie ze sobą spore korzyści, takie jak: mając namiot z przezroczystym dachem możemy podziwiać zachód słońca i gwiazdy, możemy miło spędzić czas ze znajomymi lub rodziną, a także wyjść na zewnątrz, gdyż w ten sposób możemy się dotlenić. Jakie więc powinno być wyposażenie na piknik? Dowiesz się o tym, czytając ten artykuł.
Co jest potrzebne pod namiot?
Ekwipunek można podzielić na trzy części na ten niezbędny, opcjonalny oraz specjalistyczny. Skupmy się na początku na sprzęcie bez, którego taki wypad nie ma sensu.
Namiot
Sprawą oczywistą jest dla każdego z nas, że gdy chcemy nocować pod namiotem, to musimy zabrać po prostu ze sobą namiot. Jeśli pozwoli nam na to pogoda to możemy spać również pod drzewem, czy na hamaku. Wybierając namiot warto wziąć pod uwagę ilość osób (najlepsze namioty 2 osobowe znajdziesz na Ceneo.pl), która będzie brać udział w biwaku, podjąć decyzje, czy ma, to być tymczasowy domek z przezroczystym dachem, czy jednak kolorowym, gdyż z jednej strony możemy oglądać gwiazdy z drugiej zaś promiennie słoneczne pojawiające się wczesnym rankiem mogą być dla kogoś przeszkodą do przespania odpowiedniej ilości godzin, przez co dana osoba może być w dzień zmęczona.
Mata, materac oraz koce piknikowe
Kolejną z najważniejszych kwestii jest tak zwana podkładka na, której będziemy spać, gdyż leżakowanie na ziemi lub podłożu, z którego wykonany jest namiot może być niewygodne. Warto więc zaopatrzyć się w materac ewentualnie mate (wybór zależy od tego, czy śpimy na co dzień na twardym materacu, czy na miękkim), a także dodatkowo w koc piknikowy, gdyż w nocy sama pościel może być dla nas niewystarczająca w momencie, gdy pogoda się popsuje, a temperatura spadnie. W takiej sytuacji może nam być po prostu zimno.
Plecak lub torba
Wyposażenie na piknik powinno być, gdzieś przechowywane biorąc pod uwagę fakt, że najpotrzebniejsze rzeczy musimy mieć pod ręką. Torba może, być większa od plecaka, lecz nie do końca będzie to dobry wybór pod kątem komfortu, gdyż trzymając ją w dłoniach nasze ręce oraz mięśnie się męczą. Natomiast, gdy ma ona pasek, który przełożony jest przez nasze ramie waga całej torby wraz z zawartością jest na tyle duża, że krzywimy swój kręgosłup, przechylając go w lewą lub prawą stronę. Na torbę powinniśmy zdecydować się w momencie, kiedy na miejsce udajemy się samochodem lub teren na, którym będziemy urządzać piknik znajduje się niedaleko naszego miejsca zamieszkania. Natomiast plecak jest dobrym wyborem, w przypadku kiedy planujemy dłuższą pieszą trasę. Wówczas należy zwróci uwagę nie tylko na jego rozmiar, lecz także na ilość przegródek. Dodatkowo ważnym aspektem jest siateczka szczególnie w upalne dni. Niweluje ona ryzyko pojawienia się mokrych plam, którym towarzyszy nieprzyjemny zapach.
Przydatne akcesoria, gadżety
Jedzenie i woda
Biwak kojarzy się nie tylko ze spaniem w danym gronie pod namiotem, lecz także z kreatywnym spędzaniem czasu. Jednym ze sposobów na wieczór pod gwiazdami może być ognisko. Warto w tym celu zakupić jedzenie pod namiot wraz z piciem. Na typowym ognisku najczęściej goszczą kiełbaski, bułki nie tylko te zwykłe, lecz także bagietki czosnkowe oraz pianki. Do picia możemy zakupić wodę, piwo, soki, a także jakieś napoje. Na śniadanie następnego dnia możemy natomiast zjeść przygotowane wcześniej w domu kanapki.
Plastikowe naczynia wraz ze sztućcami
Przygotowana kiełbasa może być gorąca warto więc ją gdzieś położyć jeśli nie chcemy się oparzyć. Z pomocą mogą przyjść nam jednorazowe talerzyki. Przy ich pomocą korzystając z jednorazowych sztućców z łatwością pokroimy oraz schłodzimy przygotowane wcześniej jedzenie.
Apteczka
Warto pomyśleć również o apteczce, którą należy wyposażyć w bandaże, plastry, wodę utlenioną oraz podstawowe leki takie jak np. tabletki przeciwbólowe. Kolejną rzeczą o, której nie wolno zapomnieć jest krem z filtrem oraz sprej na insekty, które można umieścić w naszej apteczce.
Stolik turystyczny
Ostatnią rzeczą, którą powinniśmy zabrać jest składany stolik turystyczny. Przyda nam się on podczas spędzania czasu przy ognisku, gdyż z jego pomocą jesteśmy w stanie wyciągnąć z plecaka lub torby potrzebne rzeczy oraz jedzenie.
Natomiast w wyposażeniu opcjonalnym mogą znaleźć się takie rzeczy jak:
- poduszka turystyczna
- lampa
- powerbank
- gaz pieprzowy
- mała siekierka
A w ekwipunku specjalistycznym mogą znaleźć się takie rzeczy jak:
- akcesoria wspinaczkowe
- kajak lub ponton wraz z pompką
- wędka
- kuchenka turystyczna
- palnik gazowy
Zostaw komentarz