Wiele osób regularnie i zawodowo ćwiczących na siłowni często decyduje się przyspieszyć proces budowania masy mięśniowej przez stosowanie różnych suplementów. Do popularnych środków należą anaboliki, zwane również sterydami anabolicznymi. Mają one za zadanie wspierać organizm podczas treningu poprzez stymulowanie komórek określonej tkanki do wzrostu. W przypadku kulturystów jest to oczywiście tkanka mięśniowa.
Czym są sterydy?
Sterydy są związkami chemicznymi, najczęściej pochodnymi testosteronu, czyli hormonu występującego naturalnie w organizmie człowieka. Poprzez podanie go od zewnątrz zwiększa się jego stężenie we krwi, a także i efekt działania. Masa mięśniowa się powiesza w krótkim czasie. Formy podania są różne, przeważnie wybiera się tabletki ze względu na łatwość podania i stosunkowo niską cenę.
W przypadku zastrzyków z testosteronu wymagana jest obecność pielęgniarki lub innej wykwalifikowanej osoby, która poda hormon podskórnie. Ogólnodostępny jest legalny testosteron, czyli preparat wspomagający jego produkcję przez sam organizm. Są to tzw. boostery, od angielskiego słowa, które oznacza przyspieszać. Ich suplementację należy jednak prowadzić pod okiem lekarza lub dietetyka, z prowadzeniem okresowych badań krwi i kontrolowania stanu zdrowia. Długotrwałe ich stosowanie może wiązać się z wieloma poważnymi konsekwencjami, których absolutnie trzeba być świadomym.
Co oprócz testosteronu?
Okazuje się, że są inne rozwiązania niż samo podawanie testosteronu w tabletkach. Istnieją naturalne anaboliki, które można zacząć przyjmować bez większej ingerencji w gospodarkę hormonalną. Są to takie substancje jak:
- kadzidłowiec indyjski,
- buzdyganek ziemny,
- dynia,
- herbata chińska,
- czosnek.
Z racji na małą dostępność większości wymienionych produktów, warto skupić się na czosnku, gdyż jest on tani i dostępny w każdym sklepie spożywczym. Okazuje się, że czosnek a testosteron mają ze sobą dużo wspólnego. Według badań prowadzonych na przestrzeni lat, wykazano pozytywny wpływ czosnku na ogólną kondycję organizmu. Z uwagi na zawarte w nim związki flawonoidowe, aminokwasy, szereg witamin i mikroelementów, poprawia odporność organizmu oraz podnosi poziom testosteronu. Korzystne dla sportowca może zatem okazać się dodawanie tego warzywa do dań, zwłaszcza obiadów.
Czosnek – dlaczego warto wzbogacić o niego dietę?
Czosnek jest znany zwłaszcza ze swojego mocnego i długotrwałego zapachu. Dodaje on charakteru potrawom, więc jest często używany przez kucharzy. Natomiast sam czosnek i jego właściwości to druga sprawa. Jego pozytywny wpływ na zdrowie człowieka wiąże się z obniżaniem ciśnienia krwi, hamowaniem rozwoju bakterii, pasożytów oraz działaniem antynowotworowym. Często używa się go jako naturalny lek w walce z przeziębieniem i grypą, aby zahamować rozwój wirusów. Jest obfity w błonnik, więc wspomaga trawienie poprzez wzmocnienie perystaltyki jelit i wydzielania żółci. Czosnek jest także zaliczany do antyutleniaczy, zapobiegających nadmiernemu działaniu wolnych rodników, które uszkadzają błonę komórkową i jej składowe.
Zostaw komentarz