Pobudzający napój, jakim jest kawa, nie jest Ci obcy, jednak nie dokładnie wiesz, ile dokładnie kofeiny jest w nim zawarte? Składnik ten jest odpowiedzialny za dodawanie energii do działania, a także wzmacnianie siły i samopoczucia. Dowiedz się, ile kawa ma kofeiny i jaki może mieć ona wpływ na organizm człowieka.
Kofeina – czym dokładnie jest?
Kofeina uznawana jest obecnie za najpopularniejszą substancję psychoaktywną, która odpowiedzialna jest za działanie stymulujące. Występuje ona w około 65 gatunkach roślin takich, jak krzew herbaciany (herbata), ostrokrzew paragwajski (yerba mate), drzewo kawowca (kawa ziarnista) czy kakaowiec (kakao). Jej regularne spożywanie może przyczynić się do uzyskiwania energii w ciągu dnia. Znaczące jest jednak to, iż kofeina działa dość krótko, a jej pobudzające właściwości nie są odczuwalne po upływie kilku godzin. To ze względu na to, wiele osób pije nawet dwie lub trzy kawy dziennie.
Ile kofeiny można pić dziennie?
Trzeba wiedzieć, iż nadmierne spożywanie kofeiny zawartej w kawie lub herbacie może przynieść odwrotne do zamierzonych skutki. Specjaliści przyjmują, że dla dorosłej osoby maksymalna dawka tej substancji pobudzającej wynosi ok. 300-400 mg dziennie. W takiej proporcji nie wpływa ona bowiem niekorzystnie na zdrowie. Trzeba jednak mieć na uwadze, iż w niektórych przypadkach, nawet ta ilość może być szkodliwa. Warto bowiem uwzględnić indywidualne czynniki danej osoby, takie jak:
- wiek,
- płeć,
- waga,
- stan zdrowia,
- nawyki żywieniowe.
Ilość kofeiny w kawie – co warto wiedzieć?
Każda kawa posiada nieco inną zawartość kofeiny. Jest to bowiem zależne od mieszanki, jaką kupuje się od producenta, a także sposobu przyrządzania napoju. To, ile substancji jest zawarte w danej kawie, zależy przede wszystkim od gatunku ziaren. Wyróżnia się dwa najpopularniejsze z nich.
- Arabica – jest to najbardziej popularna odmiana ziaren kawowca, jednak zawiera bardzo mało substancji pobudzającej. Kofeiny w Arabice jest około 1-1,5%. Z tego względu napój parzony na jej bazie preferują miłośnicy mniej wyrazistych i delikatnych smaków.
- Robusta – jej ziarna charakteryzują się dość ciemnym odcieniem ze względu na sporą zawartość kofeiny. Przyjmuje się, że może ona wynosić od 1,8% aż do 4%. Robusta w smaku jest dość cierpka i gorzka, jednak potrafi postawić na nogi niejednego śpiocha.
Wysokiej jakości mieszanki zarówno na bazie odmiany Arabica, jak i Robusty można znaleźć w internetowym sklepie Cafe Silesia. Producent oferuje również kawy, które łączą ze sobą obie odmiany, wyważając tym samym smak parzonych ziaren.
Jaka kawa pobudza najbardziej?
Zawartość kofeiny jest w dużej mierze zależna od tego, w jaki sposób przygotowuje się ziarna kawowca. Każdy rodzaj pobudzającego napoju charakteryzuje się innym sposobem parzenia, a to wpływa na ogólny poziom właściwości pobudzających. Należy również pamiętać, że na ilość omawianej substancji w danym wywarze wpływa kwestia pojemności.
Espresso, które najczęściej występuje w postaci ok. 25 ml, dostarcza ok. 40-60 mg kofeiny. Dla porównania cold brew, czyli kawa parzona na zimno to 150 mg kofeiny w 200 ml. Wszelkie napoje pobudzające z dodatkiem mleka, których podstawą jest espresso, będą przybierać dokładnie taką samą zawartość jak przy tzw. małej czarnej. Tu, aby zyskać jeszcze więcej pobudzających właściwości, warto pokusić się o tzw. podwójne espresso w jednej porcji. Kawa z ekspresu przelewowego to od 60 mg do 130 mg kofeiny przypadającej na 125 ml. W zależności więc od tego, który napój preferuje się najbardziej, po taki warto sięgać. Trzeba jednak pamiętać o tym, by trzymać się zalecanej dziennej dawki substancji pobudzającej, tak aby zachować odpowiednią, zdrową kondycję organizmu.
Zostaw komentarz