Dieta ketogeniczna to jeden z najmodniejszych obecnie sposobów odżywiania się, który wiąże się nie tylko z szybką utratą zbędnych kilogramów, ale również szeregiem korzyści zdrowotnych. Dieta ta opiera się na wysokim spożyciu tłuszczów, umiarkowanym białek oraz bardzo niskim węglowodanów, co stanowi znaczną odmianę w stosunku do tradycyjnej, bogatej w cukry diety. Reakcją naszego organizmu na tę drastyczną zmianę bywa tak zwana keto grypa. Czym tak naprawdę ona jest?
Czym jest keto grypa?
Keto grypa (z angielskiego keto flu) jest nieprzyjemnym stanem, w którym często przez pewien czas znajdują się osoby rozpoczynające swoją przygodę z dietą tłuszczową. Pojawia się on z reguły po jednym lub dwóch dniach od przejścia na dietę ketogeniczną i utrzymuje się przez kilka kolejnych dni (zwykle około tygodnia). Grypa węglowodanowa nie dopada każdego i niekiedy ma bardzo łagodny przebieg, dlatego jeśli nie dostrzegamy jej symptomów po tygodniu czy dwóch na keto – najprawdopodobniej już nie wystąpi.
Warto pamiętać, że objawy keto grypy to nie tylko nieprzyjemne symptomy, ale również oznaka, że nasz organizm wchodzi w stan ketozy. Jest to pożądany w czasie stosowania diety ketogennej stan organizmu, w którym wykorzystuje on tłuszcze (ciała ketonowe) jako źródło energii. Jeśli zatem odczuwamy pierwsze objawy grypy węglowodanowej, oznacza to, że keto działa!
Jakie są objawy keto grypy?
Grypa węglowodanowa swoją nazwę zawdzięcza objawom przypominającym klasyczną grypę – nie jest to jednak choroba sensu stricte i nie można się nią zarazić. Do najbardziej powszechnych objawów keto grypy zaliczyć można:
- uczucie rozbicia i splątania,
- kłopoty z koncentracją,
- zmęczenie, zwiększoną senność,
- rozdrażnienie i poddenerwowanie,
- podwyższoną temperaturę ciała,
- katar,
- bóle i zawroty głowy,
- bóle mięśniowe, skurcze mięśni,
- dolegliwości związane z pracą układu pokarmowego, takie jak niestrawność, nudności,
- zaparcia, rzadziej biegunki.
Keto grypa powinna ustąpić samoczynnie, ale dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i szybkiemu reagowaniu na pojawiające się objawy możemy znacznie złagodzić jej przebieg, a nawet uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości z nią związanych. Do podstawowych sposobów radzenia sobie z keto grypą należy dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu i dostarczanie mu adekwatnej ilości składników odżywczych, uzupełnianie elektrolitów, wysypianie się. Jeżeli odczuwane przez nas symptomy nie mijają przez dłuższy czas mimo stosowania zalecanych środków pomocniczych lub są niespotykanie dotkliwe (jak na przykład zmęczenie uniemożliwiające wstanie z łóżka), powinniśmy przerwać wchodzenie w stan ketozy, a nawet skonsultować się z lekarzem.
Zostaw komentarz