Łysienie androgenowe jest łatwą do zdiagnozowania przypadłością aż 80% mężczyzn i najczęstszą przyczyną utraty włosów. Jest ono uwarunkowane genetycznie i niestety nie da się go wyleczyć, ale można skutecznie zahamować wypadanie włosów.
Łysienie androgenowe — przyczyny i objawy
Problem wypadania włosów dotyka bardzo wielu mężczyzn i nie zawsze jest on związany z wiekiem, czy poważną chorobą. Najczęstszym powodem jest uwarunkowane genetycznie łysienie androgenowe, które najczęściej dotyczy mężczyzn w średnim wieku, ale może też pojawić się nawet w bardzo młodym wieku (pierwsze objawy często widoczne są już między 20. a 30. rokiem życia) i spowodować nawet całkowitą utratę włosów. Takie łysienie typu męskiego bardzo często pojawia się rodzinnie i jest dziedziczone w kolejnych pokoleniach.
Poprzez charakterystyczne objawy, takie jak stopniowe osłabienie, przerzedzenie i wypadanie włosów od skroni, przez czoło aż do czubka głowy, łysienie androgenowe u mężczyzn jest bardzo łatwe do zdiagnozowania nawet dzięki samemu wywiadowi z pacjentem i wizualnemu określeniu stanu i kondycji włosów. Dla potwierdzenia diagnozy lub rozróżnienia łysienia androgenowego od innych typów warto wykonać dodatkowo podstawowe badania krwi i poziomu hormonów.
Istnieje 7 etapów rozwoju męskiego łysienia:
- I – naturalnie głęboka linia włosów, ale bez zakoli,
- II – delikatne cofnięcie linii włosów i pojawienie się lekkich zakoli,
- III – pogłębiające się zakola i coraz głębsza linia włosów,
- IV – wyraźne cofnięcie linii włosów, lekko przerzedzone włosy i pojawienie łysiny na czubku głowy,
- V – wyraźne przerzedzenie włosów i coraz większe łyse obszary,
- VI – połączenie się wszystkich obszarów łysienia i zwiększenie ich powierzchni,
- VII – łysina na większej części głowy i włosy pozostałe jedynie w części potylicznej.
Powodem łysienia są osłabione mieszki włosowe, a główną przyczyną ich osłabienia jest nadmierna aktywność enzymów zawartych we włosach (między innymi 5α-reduktazy) oraz ich wpływ na przekształcanie się obecnego w męskim organizmie testosteronu w dihydrotestosteron, który w nadmiarze wpływa na receptory włosów, powodując między innymi obkurczanie i stopniowy zanik mieszków włosowych, a w efekcie coraz słabsze, płycej rosnące i jaśniejsze włosy. Sam testosteron jest co prawda kojarzony z powodem bujnego owłosienia, ale w swojej nadmiernie aktywnej formie dihydrotestosteronu ma wpływ także na skrócenie fazy wzrostu włosa i wydłużenie fazy jego spoczynku, przez co włosy szybciej wypadają, w miejscu utraconych długo lub wcale nie pojawiają się nowe. Początkowe zakola mogą przez to zmienić się w całkowitą łysinę. Często łysieniu androgenowemu towarzyszy nadmiernie przetłuszczona skóra głowy.
Częstotliwość występowania łysienia u mężczyzn wzrasta wraz z wiekiem, a może się rozwijać pod wpływem nadmiernego stresu, korzystania ze zbyt silnych kosmetyków i nieodpowiedniej pielęgnacji, czy szkodliwych czynników zawodowych i trudnych warunków życia.
Jak zapobiec wypadaniu włosów u mężczyzn?
Chociaż wypadanie włosów u mężczyzn nie jest chorobą zagrażającą zdrowiu, to brak włosów może powodować wiele kompleksów i wpływać na spadek samooceny oraz jakości życia. Dla wielu panów problem jest dość wstydliwy i krępujący. Niestety dolegliwości nie da się całkowicie wyleczyć, ale można z nią skutecznie walczyć i zahamować wypadanie oraz pobudzić włosy do odrastania.
Jak zapobiec łysieniu? Istnieją oczywiście domowe sposoby na łysienie u mężczyzn, skuteczna może być również dieta na łysienie androgenowe, ale najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednia pielęgnacja włosów i skóry głowy oraz dodatkowa suplementacja, która pomoże uregulować hormony i wzmocnić włosy od środka. Preparaty takie jak np. Folisin czy Profolan dzięki zawartości i odpowiedniej kompozycji kompleksu witamin i minerałów oraz ekstraktów roślinnych pomagają utrzymać odpowiedni poziom hormonów, a przez to wzmacniać cebulki włosów, pobudzać je do wzrostu i hamować wypadanie. Do walki z łysieniem można wykorzystać także leki miejscowe oraz dermokosmetyki, które regularnie stosowane mogą pomóc w poprawie kondycji skóry i mieszków włosowych. Gdy żaden sposób spowolnienia łysienia nie jest wystarczająco skuteczny, pozostaje jedynie przeszczep włosów.
Zostaw komentarz